13 листопада- Міжнародний день сліпих - 13 Листопада 2010 - Євроклуб "RAINBOW"
Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 09.12.2016, 01:59

Головна » 2010 » Листопад » 13 » 13 листопада- Міжнародний день сліпих
13 листопада- Міжнародний день сліпих

13 листопада 1745 у Франції народився Валентин Гаюї (Valentin Haüy) - відомий педагог, який заснував у Парижі та Петербурзі декілька шкіл і підприємств для сліпих.
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я саме ця дата стала основою для Міжнародного дня сліпих (International Day of the Blind).

До 18 століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду і добродійних товариств, на свої особисті кошти в своєму власному будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюєр. Потім в школу поступили ще 11 його безпритульних однолітків.

Навчання і виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині однієї унції». Це були великі рівні букви, видавлені рельєфом на щільному папері. Головне достоїнство «унціала» полягало в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читанню і друкувати книги для сліпих.

Шрифт був пересувний, і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Крім цього Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Ідея створення книг для сліпих також належить Валентину Гаюї.

Незважаючи на величезні матеріальні труднощі, Валентин Гаюї побудував при школі друкарню і надрукував в ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом - «унціалом». Це були перші книги для сліпих. За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем шрифту рельєфного шести крапок. (У 1829 році француз Луї Брайль - вихованець Паризького національного інституту для сліпих дітей розробив універсальну систему рельєфно-точкового шрифту, що знайшов розповсюдження у всіх країнах світу).

У 1803 році Валентин Гаюї отримав пропозицію російського імператора Олександра I відкрити в Санкт-Петербурзі навчально-виховний заклад для сліпих. У 1807 році Олександром I були затверджені Статут, штати і бюджет Санкт-Петербурзького інституту робочих сліпих. Цю дату прийнято вважати початком діяльності першого навчально-виховного закладу для сліпих дітей у Росії.
Категорія: Світові новини | Переглядів: 589 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
«  Листопад 2010  »